Samopomoc Chłopska Gminna Spółdzielnia Piekarnia Sklepy wiejskie Koprzywnica

KSIĄŻKA INTERNETOWA.PL > Artykuły Spożywcze > świętokrzyskie > Samopomoc Chłopska Gminna Spółdzielnia Piekarnia Sklepy wiejskie Koprzywnica

Samopomoc Chłopska Gminna Spółdzielnia Piekarnia Sklepy wiejskie Koprzywnica

Historia Gminnej Spółdzielni ” Samopomoc Chłopska” w Koprzywnicy rozpoczęła się w lutym 1947 roku. Już w pierwszym roku działalności Spółdzielnia posiadała dwa sklepy branży spożywczej i tekstylnej. W marcu 1948 roku GS „SCh” powiększyła zasięg swojej działalności o sklep PSS „Gnieszowianka” w Gnieszowicach, a w następnym miesiącu także o sklepy PSS „Sośniczanin” w Sośniczanach i „Krzcinianka” w Krzcinie. Głównymi inicjatorami powstania Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Koprzywnicy byli:

  • Józef Zbirada i Władysław Ziółkowski z Krzcina
  • Piotr Wnuk, Jak Wójcikowski i Stanisław Rokosz z Gnieszowic
  • Julian Żołnowski i Władysław Mucha z Sośniczan
  • Józef i Władysław Satławscy ze Świężyc
  • Leon Prokop z Niedźwic
  • Jan Lipiec ze Zbigniewic

 

Pierwszym Prezesem Zarządu GS „SCh” został Jan Ordon, pod którego kierownictwem zarówno zakres jak i teren działania Spółdzielni zaczęły stopniowo się powiększać. Przybywało sklepów, których oferta w coraz większym stopniu zaspokajała potrzeby miejscowej ludności. W 1949 roku po raz pierwszy Spółdzielnia zorganizowała skup żywca, zbóż, drobiu i jaj.

 

Już rok później uruchomiono piekarnię i masarnię. Produktami masarni, które zyskały uznanie w całym kraju były Konserwa Tyrolska i Kiełbasa Krakowska. Natomiast głównym produktem piekarni był Chleb Koprzywnicki, który do chwili obecnej jest wypiekany według ówczesnej, dziś już ponad 60-letniej receptury.

 

Godziny otwarcia:

pon. - pt.: xxx

Słowa kluczowe: Samopomoc Chłopska Gminna Spółdzielnia Piekarnia Sklepy wiejskie Koprzywnica , handel Koprzywnica , handel spożywczo przemysłowy Koprzywnica , pieczywo Koprzywnica , wypiek pieczywa Koprzywnica , Samopomoc Chłopska Koprzywnica , Gminna Spółdzielnia Koprzywnica , Piekarnia Koprzywnica , Sklepy wiejskie Koprzywnica ,