Teatr im. W. Siemaszkowej Rzeszów

KSIĄŻKA INTERNETOWA.PL > Kultura, Sztuka > podkarpackie > Teatr im. W. Siemaszkowej Rzeszów

Teatr im. W. Siemaszkowej Rzeszów

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

 

Teatr im. W. Siemaszkowej jest jedynym  zawodowym teatrem dramatycznym działającym od 1944 roku na terenie  Rzeszowa i województwa podkarpackiego.


Jest instytucją kultury o  podstawowym znaczeniu dla działalności kulturalnej w województwie. Oferuje  mieszkańcom szereg propozycji artystycznych. Z roku na roku  wzrasta zarówno liczba takich propozycji jak i ilość widzów.


Teatr  spełnia ważną rolę w kształtowaniu życia kulturalnego w  południowo-wschodniej Polsce: oprócz produkcji spektakli  prowadzi Szajna Galerię, organizuje dwie znaczące wystawy o zasięgu  międzynarodowym - Biennale Plakatu Teatralnego i Biennale Grafiki  Komputerowej, jest organizatorem dwóch ogólnopolskich przeglądów  teatralnych - Rzeszowskich Spotkań Teatralnych i Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych. Od wielu lat prowadzi także aktywną działalność edukacyjną. W  roku ubiegłym rozpoczęliśmy realizację cyklu "Teatr w pięciu łatwych lekcjach".  Zajęcia miały na celu nie tylko pokazanie teatru od kulis, zapoznanie młodzieży  z zasadami działania całej machiny teatralnej oraz zaprezentowania osób  współtworzących przedstawienia, ale przede wszystkim naukę teatralnej analizy  tekstu literackiego oraz przekładu tekstu na język teatru.


Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie prowadzi od lat  współpracę międzynarodową z placówkami kultury oraz zagranicznymi artystami. W  czerwcu 2008 roku przedstawiciele Bielefeld, partnerskiego miasta Rzeszowa,  gościli w stolicy Podkarpacia. Była to okazja do wizyty w Teatrze im. Wandy  Siemaszkowej oraz Szajna Galerii, a tym samym początek bliskiej i owocnej  współpracy. Tematem wielogodzinnych dyskusji była sytuacja polskich i  niemieckich placówek kulturalnych, rozwój nowoczesnych, multimedialnych  kierunków kultury, a także problematyka teatru jako tradycyjnej formy  bezpośredniego i bliskiego kontaktu z widzem, miłośnikiem sztuki. Spotkanie nie pozostało jedynie w sferze teorii. W  czasie kolejnego spotkania, w lipcu, goście zapoznali się także z możliwościami  technicznymi Dużej Sceny, co zaowocowało zaproszeniem Teatru Bielefeld na rzeszowskie Spotkania Teatralne. Niemieccy artyści już w  listopadzie zaprezentowali rzeszowskiej widowni nietuzinkową interpretację "Snu  Nocy Letniej" - to niezwykłe przedstawienie wsparte m.in. o elementy muzyki i  baletu. Przedstawiciele Teatru im. Wandy Siemaszkowej gościli natomiast w  Bielefeld gdzie uczestniczyli m.in. w próbach do tego spektaklu. Uzgodniono, że  w najbliższym czasie zaprezentujemy w Bielefeld spektakl "Deballage". To  pierwszy krok na drodze do bliskiej współpracy polskich i niemieckich artystów.  Pod koniec roku 2008 nawiązano także współpracę ze środowiskiem polonijnym w  Wielkiej Brytanii, prowadzono pierwsze rozmowy na temat wystawienia spektakli  Teatru im. Wandy Siemaszkowej dla publiczności w Londynie, co zaowocowało  wystawieniem w kwietniu 2009 roku spektaklu "O nim zapomnieć nie wolno, rzecz o Łukaszu Cieplińskim".

Nazwa obiektu: Teatr im. W. Siemaszkowej Rzeszów
Branża: Kultura, Sztuka
Województwo: podkarpackie
Adres: ul. Sokoła 7-9
35-010 Rzeszów
Tel: 17 853 20 01
Tel: 17 853 22 52
W razie kontaktu powołaj się na wpis w ksiazka-internetowa.pl
Strona www: http://www.teatr-rzeszow.pl
E-mail: sekretariat@teatr-rzeszow.pl

Słowa kluczowe: Teatr im. W. Siemaszkowej Rzeszów, organizacja imprez artystycznych, organizacja imprez Rzeszów, imprezy artystyczne, spektakle w Rzeszowie, spektakle, wynajem sal Rzeszów, teatr Rzeszów, organizacja konferencji Rzeszów, sala na konferencje,

Wpisz adres startowy (skąd wyruszasz), aby pokazać trasę dojazdu do firmy:

Galeria